شناخت مصالح ساختمانی

آپارتمان و املاک

معماری هنر اجرای نقشه های کشیده شده ی ساختمان به وسیله ی مواد و مصالح ساختمانی می باشد. مصالح ساختمانی دارای دو نوع سازه ای و غیر سازه ای هستنند که بر کیفیت معماری بنا تاثیر مستقیم دارند.

یک معمار خوب باید بتواند از مصالحی که استفاده می کند شناخت کافی داشته و آن ها را به خوبی ارزیابی کند. این شناخت باید طوری باشد که معمار بتواند وضعیت فیزیکی و مکانیکی مصالح ساختمانی را شناخته و بتواند تاثیرپذیری مختلف این مصالح بر یکدیگر را به خوبی بررسی کند تا از حصول نتیجه دلخواه اطمینان حاصل کند.

در دنیای معماری کنونی مسائل جدیدی مطرح گردیده است و به ناچار معماران و سازندگان ساختمان ها باید از آن ها طبعیت کنند مانند : سازگاری مصالح با طبیعت ، آسیب های زیست محیطی مصالح ساختمانی به کاربرده شده، گرمایش و سرمایش بنا براساس مصالح ساختمانی استفاده شده در ساخت آن،.

استفاده درست از مصالح ساختمانی از یک سو برای کنترل آلودگی ساختمان ها و مصالح آن ها بر محیط زیست اهمیت دارد و از سوی دیگر خود مصالح ساختمانی مانند گچ،آهن، سیمان، خاگ ، و… به عنوان منابع تجدید ناپذیر، لزوم استفاده عاقلانه و به اندازه از این منابع را پر اهمیت تر نشان می دهد.

لذا هر مهندس ساختمان و معمار کارکشته ای باید خواص و ویژگی های فنی مصالح ساختمانی را از جهت فیزیکی، مکانیکی و شیمیایی بشناسد. اثرات زیست محیطی هر گونه از مصالح را ارزیابی کند و همچنین بتواند زمین موزد نظر جهت ساخت ساختمان را بررسی کرده خصوصا از نظر زلزله و گسل و مقاومت در مقابل زلزله .

بسیاری از مصالح ساختمانی در کشور ما پیشینه تاریخی داشته و در ساخت انواع بناهای قدیمی و آثار باستانی به کار رفته اند. مانند سنگ، خاک، آجر، سرامیک، آهک، گچ و همچنین چوب.

اما مصالحی نیز هستند که در ساختمان های مدرن تر استفاده شده مانند آهن و سایر فلزات، سیمان، بتن، شیشه و… البته شیشه در ساختمان های قدیمی و آثار تاریخی نیز استفاده داشته اند اما شیشه های مدرن با کیفیت ساخت متفاوتی در ساختمان ها به کار می روند که میتوانند عایق خوبی در مقابل گرما ، سرما و دیگر عوامل مزاحم مانند سر و صدا باشند.

در مقاله کنونی سعی کردیم همیت شناخت مصالح در ساخت سازه های با کیفیت را بررسی کنیم و گفتیم که یک معمار خوب باید بتواند پروژه هایی با کیفیت با استفاده بهینه از ابزارها  و مصالح در دسترس ارائه دهد. و این مهم بدون شناخت انواع مصالح ساختمانی ، کیفیت فیزیکی و شیمیایی و … امکان پذیر نمی باشد.

دقت داشته باشید که انتخاب و استفاده از مصالح فقط در صورت تطابق آن ها با استانداردها و مقررات تعیین شده مجاز می باشد. این استانداردها در هر کشوری بر طبق شرایط زمین، آب و هوا ، فرهنگ و … تعیین می گردد. البته در سال های اخیر پایداری محیط زیست و جلوگیری از آلودگی محیط زیست نیز در تعیین این استانداردها و انتخاب مصالح نقش تعیین کننده ای یافته است.

 

منظور از خواص فیزیکی مصالح، جرم، وزن، حجم، رنگ، شکل، بافت و … است. زیرا هر سازه ای استحکام لازم خود را باید داشته باشد و وزن سازه نباید از حد خاصی کمتر یا بیشتر باشد. هنآ]نه

در مورد مصالح ساختمانی مانند گچ ، سیمان و آهک، وزن خشک جسم جامد و وزن ماده ساختمان هنگامی که با آب مخلوط شده باشد باید در نظر گرفته شود.

حجم مواد ساختمانی هم به صورت مطلق یعنی بدون فضای خالی و حجم با فضاهای خالی بررسی می شود.

فشردگی و تخلخل مصالح ساختمانی شاخص هایی برای درجه بندی میزان توپری و پوکی این مواد می باشند که بر تحمل مصالح در مقابل نیرو، گرما، سرما ، جذب آب ، درجه یخبندان، جذب نور و حتی صدا نیز تاثیر می گذارند.

به این معنی که هرچه فشردگی زیاد تر باشد مقاومت مصالح در مقابل آب و رطوبت بیشتر خواهد بود و در نقطه مقابل مصالح متخلخل عایق خوبی برای سرما و گرما می باشند.

سختی اما معیاری برای سنجش مقاومت مصالح در مقابل فرسایش می باشد.

از دیگر معیارها ظرفیت حرارتی، ضریب انبساط وانقباض، مقاومت در مقابل حرارت ، عایق یا رسانای الکتریسیته و… می باشد.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

2 × 2 =